10 sierpnia 2013

Eid Mubaruk!

Koniec Ramadanu

Nie, żebym miała coś przeciwko poszczącym muzułmanom (chylę czoła!), ale czajenie się z wodą, jedzeniem i noszenie długich spodni na dłuższą metę robi się meczące

Ten miesiąc zdawał się trwać wieki! Już zapomniałam jak wygląda to miasto w zwykły nie-ramadanowy dzień. Od czwartku wszyscy świętują, biura są pozamykane, organizowanych jest wiele atrakcji, pokazy sztucznych ogni, koncerty i miasto w końcu tętni życiem, a moje muzułmańskie znajome nareszcie mogą dołączyć do nas na wspólne posiłki w ciągu dnia.

Islam jest oficjalną religią Zjednoczonych Emiratów Arabskich (UAE – United Arab Emirates). Muzułmanie są zobowiązani do wyznawania swojej wiary w oparciu o pięć filarów:
  • Shahadah (wiara) – Allah jest jedynym Bogiem, a Mohammed jego posłańcem. Wierzący nie negują oczywiście istnienia bogów w innych religiach świata.

    Kierunek Kaaba

  • Salat (modlitwa) – powinna być odmawiana pięć razy dziennie: rano, w południe, po południu, o zachodzie słońca i w nocy. Modlący się zawsze zwróceni są w kierunku Kaaba, w Mekce. Na pokładach naszych samolotów istnieje mądry system, wskazujący co trzy minuty odpowiedni kierunek. Pasażerowie pragnący się modlić, mogą wykorzystać każde możliwe miejsce na pokładzie – głównie w okolicach drzwi, gdyż znajdą tam więcej przestrzeni. 
  • Sawm (post) – odbywany podczas dziewiątego miesiąca islamskiego kalendarza (10 dni krótszy od kalendarza gregoriańskiego), którym jest Ramadan. Muzułmanie wstrzymują się od jedzenia, picia i wszelkich przyjemności od wschodu słońca do jego zachodu. Publiczne spożywanie posiłków czy napojów przez nie-muzułmanów jest traktowane jako łamanie prawa i niesie za sobą konsekwencje. Post przerywany zostaje o zachodzie słońca szklanką wody i daktylami, po czym rozpoczyna się Iftar, prawdziwa uczta dla duszy i podniebienia. Restauracje organizują bufety, ludzie przygotowują w domach stoły pełne jedzenia. Kęs każdej kolejnej potrawy wzbudzał mój apetyt jeszcze bardziej. Mało tego, żałowaliście kiedyś, że Wasz żołądek nie jest bez dna, bo chcielibyście wszystkiego spróbować? Dokładnie! Podczas Ramadanu na pokładzie kapitan podaje czas zakończenia postu, wówczas pasażerowie dostają posiłek jak wszyscy pozostali. Jeżeli natomiast lądują wcześniej, otrzymują Iftar Box, pakunek z wodą i daktylami na drogę.

  • Zakat (ofiara) – ustalona suma w zależności od indywidualnych dochodów, przeznaczana na dobro wspólnoty, a zwłaszcza tych najbiedniejszych.

  • Hajj (pielgrzymka) – przynajmniej raz w życiu każdy zdrowy muzułmanin powinien odbyć pielgrzymkę do najświętszego miejsca, którym jest wspomniana już Mekka. Tam znajduje się meczet Al-Masjid-Al-Haraam, a w jego samym centrum Kaaba, sześcian pokryty wersetami koranu. Według wierzeń, został on zbudowany 4000 lat temu przez Abrahama i jego syna Ishmaela na żądanie Allaha. Pielgrzymka ta odbywa się w dwunastym miesiącu islamskiego kalendarza, Dhu Al Hajja. Pielgrzymi z całego świata udają się do miasta Jeddah w Arabii Saudyjskiej, skąd później drogą przemieszczają się do Mekki. W pewnej odległości od świętego miejsca, znajdują się punkty Miqat, których pielgrzym nie może przekroczyć, jeśli nie jest w stanie uświęconym Ihram. Mężczyźni zakładają specjalne szaty, kobiety noszą te, w których podróżują. Składają przysięgi odbycia pielgrzymki i unikania wszelkich kłótni oraz zwad. Na pokładzie robione są dwa ogłoszenia – godzinę i pół godziny przed przekroczeniem punktu Miqat, aby pasażerowie mieli czas na przygotowanie.

Al-Masjid-Al-Haraam i Kaaba w centrum


Mimo, że nigdy mnie islam nie interesował i raczej interesować nie będzie, muszę przyznać, że jest całkiem fascynujący, kiedy obserwuje się z zewnątrz. Odkładam tu na bok wszelkie mylne wyobrażenia zabarwione nietolerancją, agresją i nienawiścią. Pozostawiam to fanatykom


Ha! I żeby nie było tak łatwo w życiu... wczoraj się dowiedziałam, że jednak naukę arabskiego będziemy mieli. Po wstępnej analizie budowy zdania, stwierdziłam, że basen będzie musiał długo poczekać.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...