Szanghaj trzy lata później

września 10, 2017

I nic się nie zmieniło… Chińczycy dalej zaczepiają, żeby zrobić wspólne zdjęcie, choć niektórzy już bardziej chamsko – bez pytania, celują aparatem prosto w twarz 😠 Dzieciaczki z kolei nieśmiało rzucają angielskie „Hello” i z zaciekawieniem podążają ślepkami za turystami. Dlatego mój pobyt na słynnej promenadzie Bund trwał tylko trzy minuty, dokładnie tyle, co zrobienie dwóch ujęć równie słynnej Oriental Pearl Tower. O pierwszych wrażeniach z pobytu w Szanghaju i ceremonii parzenia herbaty już kiedyś pisałam (Made in China, to post dla ludzi o mocnych nerwach 😅).

Widok na Pudong i słynną Oriental Pear Tower

Dziś też zaczęło się trochę ryzykowanie. Kupiłam bilet na metro, który nie zadziałał na bramce. Szalenie niemiłe oficerki obsługujące stację (całkowicie zresztą pochłonięte sprawdzaniem torebek i plecaków podróżujących – typowe w chińskim metrze), wskazywały mi tylko jakiś kierunek, burcząc coś niechętnie pod nosem. Przechodziłam tak od jednej do drugiej, aż w końcu straciłam cierpliwość, wróciłam pod bramki i przecisnęłam się na chama. Dramatu na szczęście nie było 😏


Shanghai Tower 

- To co, wybierasz się na zwiedzanie? – zapytała mama w szybkiej rozmowie
- Nie sądzę, już tu zobaczyłam, co chciałam...

Ale dziś rano przy lepszej pogodzie i widoczności, stwierdziłam, że muszę jednak zaliczyć, nowego w rodzinie, drapacza chmur. To najwyższy w całych Chinach budynek, który wznosi się na wysokość 632 metrów. Trzy lata temu był jeszcze w budowie, dlatego wówczas panoramę miasta podziwiałam z budynku World Financial Centre. Shanghai Tower został oddany do użytku w roku 2016 i słynie z tego, że posiada najwyżej na świecie położoną platformę widokową. Ta, z kolei znajdująca się na wysokości 561 metrów (116 piętro) kładzie na łopatki dubajską Burj Khalifę (555 metrów).

Dzisiejsza jakość powietrza była zdecydowanie lepsza (zdjęcia robione o tej samej porze, wczoraj i dziś 😨)

W kolejności od lewej:  World Financial Centre 492m,  Jin Mao Tower  382m i Shanghai Tower  632m
Co jeszcze mieści się w budynku?
·      najwyżej położone:
- ogrody
- restauracja
- hotelowe lobby
- basen z widokiem
·      najszybsze na świecie windy – w jedyne 55 sekund docierają na 116 piętro, zarząd obiektu nawet zaleca konsultację lekarską przed wjazdem, zarówno kobietom w ciąży jak i osobom z problemami z nadciśnieniem i chorobami serca

Wstęp kosztuje 180 juanów chińskich, chociaż dzisiaj był po 90. Dlaczego? Znowu nikt nie potrafił mi wytłumaczyć 😂 Z ulotki domyśliłam się, że musi to być związane z festiwalem turystyki, odbywającym się tutaj co roku we wrześniu.


Na koniec dnia pełna satysfakcja – micha udonu 😍

Przeczytaj również

0 komentarze

Archiwum

Obserwuj bloga